Влада, роботодавці та профспілки напрацюють нову тристоронню угоду
Про результати співпраці Чернігівської ОДА, обласного об’єднання організацій роботодавців та Федерації профспілкових організацій області у 2016 році в рамках регіональної угоди говорили 4 квітня, на засіданні територіальної тристоронньої соціально-економічної ради під головуванням заступника голови – керівника апарату ОДА Наталії Романової.
Директор Департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації Олег Русін акцентував на основних економічних показниках розвитку області. Зокрема, на 6% зріс індекс промислового виробництва, що забезпечило області 9-11 місце серед інших областей України. На 19,3% зменшилася кількість безробітних, взятих на облік центрами зайнятості. При цьому працевлаштовано 23,6 тисячі громадян – майже на 6% більше, ніж у 2015 році. За підсумками минулого року на 7% зросла заробітна плата. Область непогано спрацювала по оздоровленню дітей – лише з обласного та місцевих бюджетів на це спрямували 37,6 мільйона гривень. В області триває обґрунтована оптимізація шкіл, при цьому покращується матеріально-технічне оснащення закладів освіти. Зокрема, за рахунок освітньої субвенції придбано 35 нових шкільних автобусів.
На переконання очільника Департаменту, певних зрушень досягнуто, у тому числі, завдяки налагодженню в області тісного діалогу між органами влади, роботодавцями та профспілками.
Цю думку підтримав і голова правління обласного об’єднання організацій роботодавців, співголова ради Володимир Козир, зазначивши, що в останні роки ОДА стала проводити ряд необхідних для підприємців зустрічей, конференцій, робочих нарад, зокрема, і за участю потенційних інвесторів.
В цілому позитивно оцінив стан соціального діалогу в області голова Федерації профспілкових організацій області, співголова ради Ігор Москаленко. Зокрема, до позитивних напрацювань він відніс: прийняття рішення обласної ради щодо підвищення з 1 січня цього року тарифних розрядів педагогічним працівникам навчальних закладів та установ освіти, що фінансуються за рахунок місцевих бюджетів, – дошкільних та позашкільних закладів, ПТНЗ.
Проте, проблем залишається чимало. І головна з них – рівень заробітної плати в області. Номінальна заробітна плата штатного працівника у грудні 2016 року в середньому становила 4804 грн (що склало 74,2%) державного показника (довідково в Україні – 6475 грн). У грудні минулого року. область посіла останнє місце по нарахуванню заробітної плати.
Серед найбільш проблемних питань Ігор Москаленко відзначив заборгованість із заробітної плати в розмірі 13,7 млн грн. на 33-х підприємствах-боржниках, а також брак кваліфікованих робітничих кадрів на ринку праці області, сучасний стан охорони праці.
В рамках угоди з відділенням Національної служби посередництва та примирення в області упродовж 2016 року було вирішено колективні трудові спори (конфлікти), висунуті найманими працівниками дільниці по видобутку та переробці торфу державного підприємства «Чернігівторф» с. Смолин Чернігівського району Чернігівської області до держаного підприємства «Чернігівторф» м. Чернігова. Також вдалося вирішено колективний трудовий спорів (конфліктів) між найманими працівниками 11 структурних підрозділів ДП «Корюківське лісове господарство» та ДП «Корюківське лісове господарство», де працівники зазначених підприємств повстали проти призначення керівників. Трудові спори вирішені на користь профспілкових організацій та трудових колективів.
У 2016 році зафіксовано акцію соціального протесту 70 працівників загальноосвітних шкіл м. Городня у формі вуличних походів (шляхом перекриття руху транспорту на території міста). Висунуті вимоги стосувалися погашення заборгованості із заробітної плати та своєчасної її виплати. З протестуючими провели перемовини: заступник голови – керівник апарату Чернігівської обласної державної адміністрації Наталія Романова та інші посадовці району. В результаті переговорів досягнуто домовленості щодо виплати заробітної плати педагогічним працівникам у визначені терміни. У зв’язку із зазначеним, акцію протесту було припинено.
Крім того вирішено колективний трудовий спір (конфлікт), висунутий працюючими Коропської районної організації Профспілки працівників освіти і науки України до відділу освіти Коропської районної державної адміністрації Чернігівської області
Коментуючи виступи, заступник голови – керівник апарату ОДА Наталія Романова зауважила, що питання погашення заборгованості із зарплати постійно в полі зору і певного впливу облдержадміністрації. Також ОДА активно працює над вирішенням проблем з підготовки затребуваних робітничих кадрів. Зокрема, найближчими днями буде готовий моніторинг потреб за спеціальностями на ринку праці області.
— У співпраці органів влади, підприємців і представників профспілок вже зроблено достатньо багато для розвитку області. Проте час вимагає нового бачення і нової реальної взаємодії. Тому назріла необхідність розробки нової регіональної угоди, — зазначила Наталія Романова.
Члени ради затвердили склад робочої групи, яка має напрацювати проект цього тристороннього документу. Його розглянуть вже на наступному зібранні.
За інформацією сайту Чернігівської обласної державної адміністрації