На порядку денному чернігівських профспілок важливі питання: стан зайнятості населення області та заборгованість із заробітної плати
В середині листопада відбулося чергове засідання президії Федерації профспілкових організацій Чернігівської області. Лідерів членських організацій Федерації зосередилися на розгляді декількох ключових проблемах.
По першому питанню, яке було сформульовано наступним чином: “Про правові, економічні та організаційні засади державної політики зайнятості в області. Трудоресурсний потенціал області” члени президії заслухали інформацію Максима Торжевського – заступника директора Чернігівського обласного центру зайнятості.
За його словами, не зважаючи на зростання майже в усіх сферах виробництва області, поки що ці процеси не дуже вплинули на можливості ринку праці. Середньомісячна кількість штатних працівників за січень-червень п.р. склала 189,9 тис., що в порівнянні з 2002 р. зменшено на 127,9 тис. осіб, або на 40,3%. За статистичними даними кількість штатних працівників у промисловості 37.4 тис. осіб (зменшення за 13 років – 47,6%), у сільському господарстві – 21,1 тис. осіб (зменшення – 71,6%), будівництво 2.6 тис. осіб (зменшення – 75,5%).
Негативно на ринок праці впливають існуючі стереотипи про “престижність” деяких професій, як то банкіри, економісти, юристи. Натомість роботодавцям потрібні водії траспортних засобів, зварники, токарі, кухарі.
В обговоренні члени президії констатували, що низький рівень трудових доходів та невиправдана диференціація приводять до втрати мотивації до праці, наслідком чого стає невисока трудова активність, неповне використання трудового потенціалу, зниження ролі праці. Дешева вартість праці впливає на погіршення ситуації з висококваліфікованими робітниками. Молодь та більш кваліфіковані кадри шукають роботу в тих регіонах, де вартість виконаних робіт або наданих послуг значно вища, ніж на місцевому рівні.
По другому питанню “Про стан погашення заборгованості із заробітної плати на підприємствах та установах членських організацій ФПО” перед присутніми виступив голова Федерації профспілкових організацій Чернігівської області Ігор Москаленко.
Лідер профспілок області нагадав присутнім, що Федерація неодноразово зверталася до голови Верховної Ради України та Прем’єр-міністра України стосовно забезпечення фінансування бюджетних галузей Чернігівської області у 2016 році, надсилалися листи до органів влади всіх рівнів із переліком підприємств, установ та організацій, керівники яких порушували законодавство про працю. Однак, заборгованість із заробітної плати за оперативними даними станом на 01.11.2016 досі складає близько 22 млн. грн. Найбільшими боржниками є ПАТ “ЧаЗаРа” та підприємства будівельної сфери. Перманентними є проблеми в бюджетній сфері.
Члени Президії констатували, що значна кількість профспілкових комітетів не в повній мірі використовують своє право застосовувати передбачені законодавством заходи впливу на посадових осіб, які порушують трудове законодавство або не виконують домовленостей за колективними договорами з питань своєчасної оплати праці.
Виходячи з цього було заявлено про продовження тиску на роботодавців (державних та приватних) з метою повної ліквідації заборгованості із заробітної плати.
Далі були розглянуті ще декілька питань порядку денного. Серед них — призначення нового директора Підприємства “Навчально-методичний центр” Федерації профспілкових організацій Чернігівської області. На цю посаду була запропонована і прийнята кандидатура Тетяни Осадчої, яка до цього 17 років працювали заступником директора Центру.